Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badań i Analiz Rynku – ASM wynika, że zaplanowanie i przeprowadzenie remontu kojarzone jest najczęściej z negatywnymi emocjami. Dlatego podczas targowych prezentacji szczegółowo omawiamy proces planowania oraz przeprowadzania remontu.

Wśród targowych ekspertów będą m.in. przedstawiciele kilkunastu firm dostarczających drewno do podłóg i schodów.

Parkiet będzie zawsze popularny, a powód jest prosty. Nic nie jest w stanie zastąpić jego naturalnego piękna , jak i ciepła prawdziwego drewna. Podłogi drewniane są również trwałe i jeśli odpowiednio zadbamy o ich pielęgnację , mogą one być użytkowane przez pokolenia . Faktem również jest , że drewniana powierzchnia podłogi ma korzystny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu . Drewno nie będzie gromadzić kurzu i alergenów w odróżnieniu od np. dywanów , a utrzymanie tego stanu rzeczy jest w przypadku parkietu znacznie prostsze . Połączenie tych trzech aspektów tzn. naturalnego piękna i wytrzymałości z faktem , iż jakość powietrza przedłuża żywotność owej podłogi , przestajemy się dziwić , że podłogi drewniane wciąż są wybierane przez właścicieli domów . Przy zakupie podłogi drewnianej, znajdziesz wiele możliwości wyboru. Oto przegląd różnych opcji :

interbud 2018, targi budownictwa, dachexpo 2018, targi dekarskie

Znane są dwa podstawowe rodzaje parkietu: lity i skonstruowany warstwowo z drewna litego i sklejki z drzewa liściastego . Konstrukcja podłoża w waszym domu i i jego jakość będzie odgrywać znaczącą rolę w wyborze jednego z nich .

Podłogi z drewna litego

Lite drewno jest tym , czego po nazwie można się spodziewać: kawałkiem drewna z góry do dołu. Deski występują w różnych szerokościach i można je kupić surowe lub wykończone. Ich grubość wynosi zwykle od 16 mm do 28 mm . Podłogi z drewna litego zaleca się instalować tylko na lub powyżej poziomu parteru , najlepiej na podłożu wykonanym ze sklejki (nie z betonu lub płyty wiórowej) w miejscach, które mają odpowiedni i stabilny poziom wilgotności. Jeśli położysz parkiet z drewna litego poniżej poziomu parteru , wilgoć pochodząca z gruntu może spowodować wiele niechcianych skutków . Podłogi z drewna litego mogą być szlifowane i odnawiane wielokrotnie.

Deska warstwowa

Podłogi warstwowe ( enginereed floors ) wykonane są z prawdziwego drewna podzielonego przeważnie na dwie warstwy . Jedna z nich to warstwa okleiny drewnianej ( lameli ) przyklejona na drugiej warstwie ,która jest sklejką z drzewa liściastego . Usłojenie każdej warstwy wykonuje się w różnych kierunkach, co sprawia, że ​​podłoga ta jest bardzo stabilna i bardziej odporna na zmiany temperatury i wilgotności. Po zainstalowaniu podłoga warstwowa jest nie do odróżnienia od podłogi z litego drewna . Podłogi warstwowe sprawdzają się dobrze w każdym klimacie i mogą być zamontowane powyżej, lub poniżej poziomu parteru , na większości rodzajów podłoża , w tym betonu. Są one najczęściej wstępnie wykończone , lecz można je również kupić jako materiał surowy . Podłogi te . podobnie jak parkiety lite mogą być szlifowane i odnawiane, ale nie tak wiele razy, jak podłogi z litego drewna , co najczęściej uzależnione jest od grubości wierzchniej warstwy.

Gatunki drewna

Zarówno drewno lite , jak i deska warstwowa są wykonywane z wielu różnych gatunków drewna . Każdy z nich ma swój urok i charakter ze swoistym wahaniem kolorów i rysunkiem usłojenia . Gatunki , które mają gęste i proste struktury usłojenia , takie jak orzech czy wiśnia, można dość łatwo zaadaptować do obu – tradycyjnego i współczesnego stylu projektowania . Drewno z usłojeniem gruboziarnistym , takie jak jesion i dąb , pasują bardziej do klasycznego stylu . Chociaż niektóre gatunki sprawdzają się lepiej do różnych stylach od innych, to tak naprawdę w kwestii wyboru nie ma reguły. Kreatywni projektanci są doskonali w mieszaniu stylów w celu osiągnięcia unikalnych i niepowtarzalnych wnętrz .

Kolor drewna

Choć różne gatunki drewna mają różne i oryginalne kolory , często dla uzyskania jeszcze bardziej unikalnego koloru i wyglądu stosowana jest koloryzacja i stylizacja drewna . Jeśli podoba Ci się usłojenie drewna klonu, który jest naturalnie jasny , ale chcesz uzyskać ciemną podłogę, można zastosować bejcę , aby uzyskać poszukiwany wygląd . Ogólnie rzecz biorąc, bardzo ciemne kolory podłóg są używane w projektach bardziej klasycznych i rustykalnych . Jasne kolory charakteryzują wnętrza współczesne . Oczywiście projektanci są zawsze kreatywni i z ich własnych wspaniałych sposobów są w stanie złamać zasady , by stworzyć projekt jak najbardziej wyszukany i unikatowy .

Szerokość deski

Szerokość desek może w dużym stopniu wpłynąć na wygląd pomieszczenia. Wąskie deski , nie przekraczające 80 mm szerokości , są typowe dla starszych budynków , ponieważ przez wiele lat , bądź to z przyczyn technologicznych jak i wynikających z przyzwyczajeń ludzi takie rozmiary były jedynymi dostępnymi na rynku . Podłogi z wąskich deseczek posiadają większą ilość linii tj.rzędów w pomieszczeniu , co często powoduje jego wizualne pomniejszenie . Szerokie deski natomiast poprzez mniejszą liczbę linii , sprawiają wrażenie otwartości przestrzeni i powodują , że pomieszczenia wydają się być większe niż w rzeczywistości. Ponadto szersze deski lepiej podkreślają naturalne piękno drewna , a co za tym idzie unikalne walory estetyczne i rysunek drewna stają się bardziej zauważalne . Podczas gdy podłogi z desek o dużych szerokościach coraz częściej robią wrażenie w odnawianych domach tradycyjnych i zabytkowych mieszkaniach w kamienicach , mogą być również stylową opcją we współczesnych domach . Bardzo szeroka gama kolorów i ich wykończeń , poczynając od ciemnych rustykalnych , poprzez odcienie szarości na deskach bezsęcznych , na jasnych kolorach kończąc , szerokie deski warstwowe nadają unikalny klimat każdej projektowanej przestrzeni , czy to mieszkalnej , czy też użyteczności publicznej . Szerokie deski podłogowe wyglądają bardziej efektownie i dają poczucie jakości i luksusu.