Wszystko dla domu i mieszkania

236 wystawców zaprezentowało swoją ofertę podczas 25 edycji Targów Budownictwa Interbud. Odwiedzając łódzką halę Expo, w dniach od 23 do 25 lutego można było między innymi poznać ofertę nowoczesnych rozwiązań dla domów i mieszkań oraz zasięgnąć porad specjalistów dotyczących remontów, projektowania pomieszczeń oraz technologii budowania.  

Miłośnicy majsterkowania oraz profesjonaliści mogli uczestniczyć w największej w Polsce prezentacji narzędzi i urządzeń budowlanych. Swoje propozycje pokazali także wiodący producenci stolarki okiennej, drzwi, podłóg, materiałów budowlanych oraz infrastruktury przydomowej.  Ważnym elementem ekspozycji były rozwiązania dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz urządzenia, które pozwalają zmniejszyć koszty eksploatacji domu czy mieszkania.

Ogrzewanie bez smogu

W trakcie targów wystawcy z branży ogrzewniczej zaprezentowali szeroką gamę rozwiązań dotyczących ekologicznych źródeł ciepła. Były to między innymi systemy fotowoltaiczne, kominki hybrydowe, pompy, systemy rekuperacyjne oraz kotły gazowe. Odwiedzający Interbud dowiedzieli się jak zdobyć dofinasowanie na wymianę pieców i podłączeń do sieci gazowej. Podczas dyżurów w specjalnym stoisku informowali  o tym pracownicy Urzędu Miasta Łodzi. Na miejscu pomagali także wypełnić odpowiedni wniosek.

Dom na miarę czy gotowy projekt?

O zaletach jednego i drugiego rozwiązania można było porozmawiać z architektami i pracownikami biur projektowych. Dostarczający gotowe plany domów od razu podawali przybliżone koszty inwestycji i przedstawiali aspekty różnych technologii budownictwa. O swojej działalności opowiedzieli również przedstawiciele Stowarzyszenia Energooszczędnych Domów Gotowych oraz firmy produkujące gotowe elementy, które przywożą na działkę inwestora, a następnie składają jak klocki.

Wystawa dachów

Równolegle z targami Interbud odbywały się jedyne w kraju targi dekarskie. Podczas tego wydarzenia zaprezentowało się 63 producentów i dystrybutorów pokryć dachowych, rynien oraz wzmocnień stropowych. Klienci indywidualni mieli szansę porozmawiać z ekspertami i dowiedzieć się na co szczególnie należy zwrócić uwagę decydując się na wymianę dachu. Przedstawiciele samorządu dekarskiego opowiedzieli między innymi jak sprawdzić wiarygodność i fachowość potencjalnych wykonawców.


Wyposażenie wnętrz

Jedna trzecia targowej ekspozycji była poświęcona wyposażeniu wnętrz. W głównej mierzę znalazły się w niej: łazienki, dekoracje okien, designerskie dodatki oraz różnego rodzaju podłogi.

Porady i wykłady

Jak łatwo wykorzystywać energię ze słońca, w jaki sposób zbudować niedrogi dom oraz zadbać o jego utrzymanie – między innymi na te pytania odpowiedzieli eksperci, którzy wzięli udział w targowych prezentacjach i wykładach. Wszyscy chętni  mogli poznać tajniki energooszczędnego budownictwa oraz dowiedzieć się na czym polega idea inteligentnych domów. Bezpłatnych porad udzielali przedstawiciele: Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Państwowej Inspekcji Pracy, Polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacyjnej, Politechniki Łódzkiej oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Konferencje i spotkania

- Targi Interbud są drugą co do wielkości imprezą branży budowlanej w Polsce. Corocznie odwiedza je kilka tysięcy wykonawców, architektów, inżynierów budownictwa, zarządców nieruchomości i administratorów. Największą część zwiedzających stanowią jednak inwestorzy prywatni, czyli właściciele domów i mieszkań – opowiada Paweł Babij, prezes spółki Interservis, która organizuje targi. Jak co roku, Interbudowi towarzyszyło kilkanaście branżowych spotkań i konferencji.

Wśród najciekawszych znalazły się: wydarzenie dedykowane zarządom Towarzystw Budownictwa Społecznego, rozmowy naukowców w ramach konferencji „Nowoczesne technologie w budownictwie – wybrane zagadnienia” oraz specjalistyczne szkolenia dla dekarzy poświęcone usuwaniu azbestu z dachów.

- Praktycznie rzecz ujmując nie ma takiej dzienny budownictwa, o której nie rozmawiano by podczas targów, lub która byłaby nie pokazywana. Cieszy nas, że wśród wystawców są wielcy gracze budownictwa - polskie firmy działające na wszystkich kontynentach oraz liderzy rynku lokalnego – dodaje Paweł Babij.