Wyobraźmy sobie, że po długim dniu pracy wracamy do domu. Podjeżdżamy pod bramę, która wie że to właśnie nas należy wpuścić, a garaż już stoi otworem i zamknie się po tym jak będziemy w środku – tak będzie wyglądało życie w domach XXI wieku. Większość z inteligentnych rozwiązań jest dostępna dla każdego już teraz.

W targowych stoiskach będzie można zobaczyć między innymi rozwiązania SMART dla oświetlenia, ogrzewania, sterowania żaluzjami i muzyką oraz monitorowania zużycia energii.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie inteligentnymi domami, w których wszystkie urządzenia komunikują się ze sobą i wymieniają niezbędnymi informacjami. Według badań firmy Somfy już co piąty z ankietowanych Polaków żyje w przestrzeniach wypełnionych inteligentymi rozwiązaniami. Jest to możliwe dzięki technologiom mobilnym oraz powszechnemu dostępowi do Internetu. Najczęściej narzędziem służącym do pełnej kontroli wszystkiego co działa na prąd w domu i jego otoczeniu jest telefon komórkowy.

- To dzięki niemu można kontrolować oświetlenie, systemy ogrzewania czy też żaluzje i rolety. Jedno przyciśnięcie, a wszystkie sprzęty w odpowiedniej kolejności uruchamiają się z odpowiednimi ustawieniami – mówi Tomasz Janecki ze Stowarzyszenia KNX Professionals, które promuje inteligentne rozwiązania dla domów i mieszkań.

Okazuje się, że po uruchomieni aplikacji światło zapala się tylko tam gdzie jesteśmy, muzyka gra tylko tam gdzie chcemy, a temperatura w łazience podnosi się by zapewnić maksymalny komfort podczas wieczornej kąpieli. - Bardziej zaawansowane urządzenia same odczytają stan pogody i zabezpieczą nasz dom przed ewentualnym uszkodzeniem rolet i innych sprzętów wrażliwych na złą pogodę – dodaje Tomasz Janecki. Obecnie najpopularniejszym w skali całego świata standardem współpracy urządzeń ze sobą jest KNX. Wykorzystuje go kilkuset producentów, a część ich rozwiązań będzie można zobaczyć podczas targów Interbud 2018.

człowiek ustawiający obsługę urządzeń w inteligentnym domu