Każdy mieszkaniec miasta, wspólnota mieszkaniowa czy przedsiębiorca może złożyć wniosek o dotację sięgającą 80 procent kosztów na wymianę pieca czy przyłączenie do sieci c.o. lub sieci gazowej. Odwiedzający targi Interbud będą mogli poznać szczegóły w specjalnym stoisku informacyjnym Urzędu Miasta Łodzi. 

Urzędnicy zapowiadają, że dobry efekt antysmogowy przyniesie proces rewitalizacji ośmiu kwartałów Śródmieścia, który już się rozpoczął i zakończy w 2022 roku. - Dzięki współpracy z Veolią i wspólnej koordynacji remontów podłączymy do sieci cieplnej w ośmiu kwartałach 57 nieruchomości, czyli około 140 budynków. Dzięki temu, na obszarze rewitalizacji pozbędziemy się tylko z zasobu gminnego około 1800-1900 pieców – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Walka ze smogiem to nie tylko likwidacja pieców, ale także sadzenie nowych drzew w ścisłym centrum, czyli to, czego w Śródmieściu zawsze brakowało. Miasto posadzi około 2000 drzew, które będą pochłaniać CO2 głównie wiosną i latem – ze spalin samochodowych – największego truciciela powietrza.