Każdy mieszkaniec miasta, wspólnota mieszkaniowa czy przedsiębiorca może złożyć wniosek o dotację sięgającą 80 procent kosztów na wymianę pieca czy przyłączenie do sieci c.o. lub sieci gazowej.

Odwiedzający targi Interbud będą mogli poznać szczegóły w specjalnym stoisku informacyjnym Urzędu Miasta Łodzi.

Dotacje mogą siegnąć do 7 tys. zł brutto na zamianę ogrzewania w lokalach w nieruchomościach wielorodzinnych. A do 50 tys. zł brutto na podłączenie do sieci cieplnej lub gazowej nieruchomości wielorodzinnych, zarówno wspólnotowych, jak i prywatnych.

Urzędnicy zapowiadają, że dobry efekt antysmogowy przyniesie proces rewitalizacji ośmiu kwartałów Śródmieścia, który już się rozpoczął i zakończy w 2022 roku. - Dzięki współpracy z Veolią i wspólnej koordynacji remontów podłączymy do sieci cieplnej w ośmiu kwartałach 57 nieruchomości, czyli około 140 budynków. Dzięki temu, na obszarze rewitalizacji pozbędziemy się tylko z zasobu gminnego około 1800-1900 pieców – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Walka ze smogiem to nie tylko likwidacja pieców, ale także sadzenie nowych drzew w ścisłym centrum, czyli to, czego w Śródmieściu zawsze brakowało. Miasto posadzi około 2000 drzew, które będą pochłaniać CO2 głównie wiosną i latem – ze spalin samochodowych – największego truciciela powietrza.

15 lutego rusza trzecia edycja miejskiego programu wymiany pieców na ekologiczne. Wnioski mogą składać osoby fizyczne (do 15 marca) i wspólnoty mieszkaniowe (do 30 marca).

Nabór dokumentów rozpocznie się od 15 lutego w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ oraz oddziałach ds. informacyjno-kancelaryjnej obsługi mieszkańców. Będą do pobrania na stronie www.lodz.pl/smog również od 15 lutego.

Właściciele domków jednorodzinnych mogą korzystać z innego programu pn. "Czyste powietrze", który jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Miasto dopłaca do trwałej eliminacji palenisk nieekologicznych i zamiany ich na ekologiczne. W tym roku stawiamy na gazowe i elektryczne źródła ciepła - informuje Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska UMŁ.

Dla wszystkich zainteresowanych Urząd Miasta Łodzi przygotował ulotki informacyjne, regulamin, instrukcję, jak zrealizować procedurę, a nawet poradnik, dotyczący wymiany pieców.

Na realizację programu zaplanowano w tym roku 3 mln zł, ale kwota ta może się zwiększyć, jeśli będzie duże zainteresowanie mieszkańców.

W 2018 roku w ramach miejskiego programu wymiany źródeł ciepła podpisano 600 umów.